Streszczenie bajki o smoku wawelskim

Pobierz

Głośno ryczy, ogniem bucha, Bo ma w nocy bóle brzucha.. Było to ogromne zwierzę, o zielonej skórze, długim ogonie i paszczy wypełnionej ostrymi zębami.. Niezwykle był uprzejmy, [ co się nieczęsto zdarza ], nikogo nie zaczepiał, nikogo nie obrażał.. Występują: Narratorzy - 4 dzieci, król Krak, smok, szewc Skuba, mieszczanie - 3 dzieci, dworzanie - dowolna ilość, rycerze - dowolna ilość.Następnie przeczytajcie uważnie streszczenie legendy o Smoku Wawelskim (pomoc znajdziecie w linku pt: "źródło") i postarajcie się zapisać odpowiedzi w całych zdaniach na poniższe pytania.. Smok zadomowił się w jamie pod zamkiem i żądał, aby raz w tygodniu składano mu ofiarę w postaci krowy.Prawdziwa historia o Smoku Wawelskim (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD)_20 kwietnia godz. 18:00 Historia opowiadała o władcy, który miał dwóch synów o przeciwnych charakterach.. Miał też ostre zęby, którymi pożerał swe ofiary.. A w jamie, w głębi wzgórza mieszkał straszny smok.. Pewnego dnia.Kornel Makuszyński i Marian Walentynowicz "O Wawelskim Smoku"Dla JiMPrzepraszam za drobne przesunięcia.Legendę o smoku wawelskim spopularyzowały podręczniki szkolne oraz zbiory legend i baśni polskich wydawane od XIX wieku.. Nagle jeden z głazów, na którym usiadł jeden z nich, zaczął się poruszać.. W słońcu lśni wiślana woda.. To się zdarza mu, niestety, Gdy nie trzyma biedak diety..

Na śniadanie zjadał z rana worek grochu i barana.Legenda o smoku wawelskim 183 LEKCJA 13 3.

Pożerał on owce i krowy, które ludzie wypasali na łąkach wzdłuż Wisły.POLSKIE LEGENDY: O SMOKU WAWELSKIM Dawno temu, gdy polskimi ziemiami rządził król Krak, w Krakowie pojawił się smok.. W tym czasie Smok Wawelski, pijąc wodę z Wisły pragnął zagasić ogień, który siarka w nim wznieciła.Dawno temu, gdy polskimi ziemiami rządził król Krak, w Krakowie pojawił się smok.. Na Wawelu, tuż nad Wisłą, znalazł sobie legowisko.. Było to ogromne zwierzę, o zielonej skórze, długim ogonie i paszczy wypełnionej ostrymi zębami.. Smok zadomowił się w jamie pod zamkiem i żądał, aby raz w tygodniu składano mu ofiarę w postaci krowy.. Było to ogromne zwierzę, o zielonej skórze, długim ogonie i paszczy wypełnionej ostrymi zębami.. Było to ogromne zwierzę z paszczą i długim ogonem.. Na zamku zjawił się pewien młodzieniec który był szewcem.Legenda o Smoku Wawelskim Przed wiekami, za czasów króla Kraka, założyciela krakowskiego grodu, na zboczu wawelskiego grodu w wielkiej jamie zamieszkał smok.. Żadnemu z rycerzy nie udało się go pokonać - dokonał tego dopiero szewc Skuba.. Był bardzo duży, pokryty łuskami.1.. Ponieważ zjadał zwierzęta poddanych króla ten zarządził aby rycerze go zgładzili.. Musieli oni dostarczać bestii ofiary z bydła, a według niektórych podań smok pożerał tylko dziewice..

Jeżeli nie spełniono jego zachcianki, porywał ludzi.Legenda o smoku wawelskim streszczenie O smoku wawelskim.

LEGENDA O SMOKU WAWELSKIM I DZIELNYM SZEWCZYKU Każdy zna legendę o wawelskim smoku, pokonanym przez dzielnego szewczyka Skubę, który zabił barana, wypchał go siarką i smołą, a następnie podrzucił pod smoczą jamę.. Dwóch chłopców, synów krakowskiego szewca wybrało się poza mury grodu.. Potwór, aby ugasić pragnienie,.. poleca 75 % Historia Legendy Krakowa nienawiścią do Niemców.Legenda o smoku wawelskim To było bardzo, bardzo dawno temu.. Na wawelskim wzgórzu nad Wisłą wznosił się drewniany gród, w którym mieszkał król Krak ze swoją piękną córką, Wandą.. Król postanowił coś z tym zrobić i ogłosił że ten kto zabije smoka dostanie rękę jego curki.. Był straszliwym, ogromnym potworem o zielonej skórze, długim ogonie i ziejącej ogniem paszczy.. Smok porywał, co się dało: raz owieczkę, raz baranka,Smok mieszkający w grocie pod Wawelem robił wiele złego.. Wawelskiego zamieszkał okrutny smok.O smoku wawelskim Głowa w sali poselskiej na Wawelu Zaczarowane gołębie O Wandzie, co Niemca nie chciała .Znajdziesz pod tym linkiem: Plan.Bajki dla dzieci - Legenda o smoku wawelskim..

Wypchał barana siarką i postawił przed smoczą jamą.Film powstał na motywach podań ludowych o wawelskim smoku.

Bez owoców, zieleniny, Bez witamin i jarzyny.. Wielu prubowało ale byli porzerani przez smoka.. Pytania: 1.Gdzieś w Krakowie mieszka smok, Co się budzi, gdy jest mrok.. Tylko mięso, tłuszcz i kości, A na deser …LEGENDA O SMOKU WAWELSKIM Dawno temu, gdy polskimi ziemiami rządził król Krak, w Krakowie pojawił się smok.. Smok pożerał bydło, trzodę chlewną i wszelką zwierzynę.. Lud tu dzielny mieszka w grodach.. Ludzie zaczęli wchodzić na mury miasta aby lepiej widzieć bestię.. Smok pożerał owce i barany, potem zażądał ofiar z ludzi, a w końcu chciał zjeść .kiedyś na walelu żył sobie ogromny smok,każdy się go bał.wielu rycerz podlegało się misji zabicia go,ale nadaremnie.król szukając ostatniej deski ratunku ogłosił,że ten który zabije smoka "dostanie" rękę jego córki.gdy zagraniczni rycerze usłyszeli o tym,przyjeżdżali i mocowali się ze smokiem,ale żaden nie wyszedł z walki zwycięski.w końcu …Dawno temu w Krakowie, będącym pod rządami króla Kraka, pojawił się smok, który ulokował się na wzgórzu wawelskim w jamie pod zamkiem.. Niemałą rolę odegrała literatura piękna - w XIX wieku powieści Józefa Kraszewskiego, w wieku XX Stanisława Pagaczewskiego.Postać smoka inspirowała także malarzy i rzeźbiarzy, m.in. Mariana Walentynowicza, Witolda Pruszkowskiego, Konstantego Górskiego .Legenda o Smoku Wawelskim (legenda polska) W dawnych czasach w dawnych wiekach, przywędrował Smok z daleka..

Legenda o smoku wawelskim - streszczenie Dawno temu był sobie pewien znany i wspaniały gród, którym władał król Krak.

Po czym opowiedział wszystkim o swoim planie.. Pamiętajcie o przestrzeganiu zasad ortografii oraz interpunkcji, a także o tym, aby Wasze wypowiedzi były czytelne.. Dopiero Szewczyk Dratewka uszył owcę i wypchał ją siarką.O smoku wawelskim Dawno dawno temu, za czasów panowania księcia Kraka, założyciela miasta Krakowa, u stóp Wzgórza Wawelskiego zamieszkał okrutny smok.. Pytania: 1.Następnie przeczytajcie uważnie streszczenie legendy o Smoku Wawelskim (pomoc znajdziecie w linku pt: "źródło") i postarajcie się zapisać odpowiedzi w całych zdaniach na poniższe pytania.. Pewnego dnia na zboczu wzgórza wawelskiego w jamie osiedlił się wielki i przerażający smok.. Ale szczęście ludu prysło, gdy zamieszkał Smok nad Wisłą.. Wielu z dalekich stron próbowało lecz wszyscy polegli.. Jeśli mu tego nie dostarczono, znikały wtedy młode dziewczęta.. Mieszkańcy byli coraz bardziej zastraszeni, więc książęSkuba odpowiedział, że Smok Wawelski, śpi w jamie.. Publikuje ją, bo chcę aby przydała się ona komuś innemu.. Chłopiec poderwał się.. Wtedy rozległ się przeraźliwy ryk, Smok Wawelski musiał się obudzić i pożreć owce.. Tu opływa białe wapiennePrzepraszam, smoku Wiera Badalska (1978) Za górą wielką, stromą w czasach niezmiernie dawnych żył pewien mężny rycerz ze swej grzeczności sławny.. Wtedy obaj zobaczyli, że było to ogromne jajo, z którego wykluł się smok.Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.. A w jamie, w głębi wzgórza mieszkał straszny smok.Smok Wawelski - stwór, zamieszkujący jamę pod wawelskim wzgórzem - miał terroryzować mieszkańców grodu Kraka.. To było bardzo, bardzo dawno temu.. Na wawelskim wzgórzu nad Wisłą wznosił się drewniany gród, w którym mieszkał król Krak ze swoją piękną córką, Wandą.. Grzecznie rozmawiał z każdym, Skrzydła miał jak statku żagle, ogon długi, w pysku ognie, wzrok posępny, a ze strachu ludziom wszystkim drżały spodnie.. Kraka, założyciela miasta Krakowa, u stóp Wzgórza.. Dawno dawno temu, za czasów panowania księcia.. Już prawie dorosła dociera do Krakowa.. Oto jedna z moich inscenizacji.. Smok zadomowił się w jamie pod zamkiem i żądał, aby raz w tygodniu składano mu ofiarę w postaci krowy.Bajka smok wawelski na wesoło Dawno temu, blisko zamku, w mieście zwanym Kraków, smok ogromny mieszkał w jamie i porywał nieboraków.. Bo jak wszystkie dzieci wiedzą, Smoki tłuste rzeczy jedzą..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt