Znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności w tym konserwantów

Pobierz

Klasa I szkoły ponadgimnazjalnej (V etap edukacyjny - zakres podstawowy) Uczeń:7) wyjaśnia przyczyny psucia się żywności i proponuje sposoby zapobiegania temu procesowi; przedstawia znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności, w tym konserwantów.. Kompetencje kluczowe.. Substancje dodatkowe mogą nam czasem zaszkodzić.. Uczeń: - podaje przykłady opakowań (celulozowych, szklanych, metalowych, sztucznych) stosowanych w życiu codziennym, opisuje ich wady i zalety;3.5 Chemia wspomaga nasze zdrowie.. Kompetencje kluczowewyjaśnia przyczyny psucia się żywności i proponuje sposoby zapobiegania temu procesowi; przedstawia znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności, w tym konserwantów;W dzisiejszych czasach konsumenci poszukują żywności smacznej, zdrowej, atrakcyjnej, bezpiecznej i zawierającej możliwie jak najmniej dodatków.. Chemia gleby.Wymaganie szczegółowe.. Chemia w kuchni.. Sprawdzenie wiadomości V.. Ogólny cel kształcenia.. porozumiewanie się w językach obcych;W różnych krajach lista dopuszczonych dodatków do żywności może się różnić.. Uczeń omawia sposoby konserwowania żywności i wymienia dodawane do niej substancje konserwujące.. Rodzaje substancji leczniczych • substancja lecznicza • lekwyjaśnia przyczyny psucia się żywności i proponuje sposoby zapobiegania temu procesowi; przedstawia znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności, w tym konserwantów; (4) 9.• przyczyny psucia się żywności • sposoby zapobiegania procesowi psucia się żywności 21. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych można znaleźć listę dopuszczonych dodatków i zasady ich stosowania.Chemia •(…) przedstawia znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności, w tym konserwantów [3.5] 4..

Znaczenie i konsekwencje stosowania konserwantów.

Dodawanie barwników do żywności wzbudza wiele kontrowersji.1.. Uczeń wyjaśnia przyczyny psucia się żywności i proponuje sposoby zapobiegania temu procesowi przedstawia znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności w tym konserwantów.chemia - lecznicze i toksyczne właściwości substancji chemicznych aspiryny, nikotyny, alkoholu etylowego; przyczyny psucia się żywności i sposoby zapobiegania temu procesowi, znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności, w tym konserwantów; wpływ chemicznych zanieczyszczeń;wyjaśnia przyczyny psucia się żywności i proponuje sposoby zapobiegania temu procesowi; przedstawia znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności, w tym konserwantów.. Uczeń omawia przyczyny psucia się żywności oraz naturalne sposoby jej przechowywania i konserwowania.. zapobieganie niekorzystnym zmianą produktu np. stabilizatory w emulsjach,?. Ogólny cel kształcenia.. Dodatki do żywności • dodatki do żywności • znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności w tym konserwantów 22/23.Podsumowanie i powtórzenie..

Uczeń:procesowi; przedstawia znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności w tym konserwantów.

ochronę składników środka spożywczego np. przeciwutleniacze w tłuszczach,?. Dodatki do żywności • dodatki do żywności • znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności w tym konserwantów 22/23.Podsumowanie i powtórzenie.. Substancje dodawane do żywności mają na celu przedłużenie jej zdatności do spożycia (są to konserwanty, czyli środki konserwujące żywność) lub poprawienie jej wyglądu (barwniki naturalne lub syntetyczne), a także np. wzbogacenie czy wzmocnienie smaku lub zapachu potrawy.Kiedy dodatki do żywności szkodzą.. w sprawie dodatków do żywności lub w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2008r.. 3.5 Chemia wspomaga nasze zdrowie.. zwiększenie atrakcyjności wyrobu np. barwniki i aromaty w wyrobach cukierniczych i napojach orzeźwiających .OCENA POZIOMU WIEDZY NA TEMAT DODATKÓW DO ŻYWNOŚCI ORAZ ICH SPOŻYCIA W WYBRANYCH GRUPACH STUDENTÓW 1) .. oraz szczegółowe warunki ich stosowania, w tym rodzaj środków spożywczych, w których mogą być stosowane, oraz ich .. słodzących i konserwantów w stosunku do wartości odpowiednich wskaźników ADI.Dodatki do żywności nie funkcjonują jako samodzielny środek spożywczy.. zwiększenie wydajności produkcyjnej np. hydrokoloidy w przetworach mięsnych,?. Kompetencje kluczoweDodatki do żywności - substancje chemiczne dodawane do żywności w celu uzyskania określonych pożądanych efektów..

zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności np. sól jodowana,?

Chemia gleby.. Chemia gleby.. W Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z 2008r.. Opakowania i odzież.. Zagrożenia dla środowiska wynikające z produkcji i transportu energii; energetyka jądrowa - bezpieczeństwo i składowanie odpadów.. Uczeń:• sposoby zapobiegania procesowi psucia się żywności 21.. Podpowiadamy!uwzględniając w niej: a) pojęcie dodatki do żywności b) wybrane grupy dodatków do żywności, ich funkcje i przykłady konkretnych substancji należących do odpowiednich grup c) znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności, w tym konserwantów d) zasady INS e) znaczenie symbolu E f) działanie substancji konserwujących7) wyjaśnia przyczyny psucia się żywności i proponuje sposoby zapobiegania temu procesowi; przedstawia znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności, w tym konserwantów.. Ogólny cel kształcenia.. Przede wszystkim aby usunąć szkodliwe działania czynników biologicznych.. Uczeń wyjaśnia przyczyny psucia się żywności i proponuje sposoby zapobiegania temu procesowi przedstawia znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności w tym konserwantów.wyjaśnia przyczyny psucia się żywności i proponuje sposoby zapobiegania temu procesowi; przedstawia znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności w tym konserwantów..

Uczeń omawia rolę dodatków do żywności i podaje ich przykłady.

Jakie funkcje pełnią poszczególne dodatki i jak rozpoznać ich rodzaj, czytając etykietę produktu?. Producenci stosują je w celu konserwacji i zmiany właściwości danego produktu: koloru, konsystencji, smaku lub zapachu.. Rodzaje konserwantów żywności.. Szczególnie małym dzieciom, osobom starszym, alergikom lub osobom o bardzo wrażliwym układzie pokarmowym.. Największym niebezpieczeństwem jest żywność, która uległa zepsuciu na skutek rozwoju mikroorganizmów (tj. bakterii, drożdży i pleśni).Substancje konserwujące stanowią tylko niewielką grupę wśród substancji dodawanych do żywności.. Sprawdzenie wiadomości V. Dokładna definicja może być różna w różnych państwach - na przykład w Unii Europejskiej dodatkiem do żywności jest "substancja, która nie jest normalnie spożywana, natomiast jest celowo dodawana do żywności ze względów technologicznych", natomiast w Stanach Zjednoczonych dodatkami do żywności są "substancje, których zamierzone zastosowanie .7) wyjaśnia przyczyny psucia się żywności i proponuje sposoby zapobiegania temu procesowi; przedstawia znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności, w tym konserwantów.. Tym samym coraz bardziej wydłuża się droga produktu spożywczego od producenta do konsumenta, co jest związane z uzyskaniem jak najdłuższego okresu przydatności produktu do spożycia.chemia - lecznicze i toksyczne właściwości substancji chemicznych aspiryny, nikotyny, alkoholu etylowego; przyczyny psucia się żywności i sposoby zapobiegania temu procesowi, znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności, w tym konserwantów; wpływ chemicznych zanieczyszczeń;5) wyjaśnia przyczyny psucia się żywności i proponuje sposoby zapobiegania temu procesowi; przedstawia znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności w tym konserwantów..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt